Ekonomi

Denizli kekik yağı ihracatından 60 milyon dolar kazandı

Dünya kekiğinin yüzde 75’ini, Türkiye’nin ise yüzde 85’ini üreten Denizli’de üreticilere yönelik eğitim toplantıları başladı.

Kekik Eküy Eğitim Toplantılarının ilki Pamukkale ilçesi Uzunpınar Mahallesi’ndeki Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yusuf Dabancalı, Pamukkale İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alpay Otomobil, Uzunpınar Mahallesi Muhtarı Halil Demiröz, Uzunpınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Kayhan, il/ilçe müdürlüğümüz teknik çalışanları, özel sektör temsilcileri ve kekik üreten çiftçiler katıldı. Toplantı, Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin Şentürk’ün kekik yetiştiriciliği ve karşılaşılan sorunlar hakkında yaptığı sunumla başladı. Sunumda; İl genelinde ekimi yapılan ve üretimi yoğun olarak Pamukkale, Güney, Çal, Buldan, Bekilli ve Tavas ilçelerinde yapılan Origanum onites çeşidinin 2022 yılına kadar yaklaşık 200 dekarlık bir alanda yetiştirildiğini vurgulayarak, 17 bin 340 ton kekik üretiminin gerçekleştirildiğini vurguladı. ülkemizde 64 ton kekik yağı, 60 milyon ton kekik yağı ihraç edilmektedir. Gelirin dolar cinsinden olduğu belirtildi.

Şentürk, 2019 yılında üç günlük “Kekikte PA Kontaminasyonunun Önlenmesine Yönelik Kekik Çalıştayı” düzenlendiğini, çalıştay süresince kekik üretim alanlarındaki yabancı otlar taranarak örnekler alındığını, PA içeren maddeler tespit edilerek katalog oluşturulduğunu ifade etti. yabani otlar ve ayrıca “Kekikte Origanum spp. Prolizidin Alkaloid Kontaminasyonu”. Bakanlık tarafından “Önleme ve Azaltma Uygulama Rehberi” hazırlanarak yayınlandığı ve analiz için PA analizleri yapabilen cihazın Denizli Besin Denetimi Laboratuvar Müdürlüğü’ne getirildiği belirtildi. Üreticilerle yapılan çiftçi eğitim toplantılarında ve kekik tarla okullarında hasat, harman ve hijyen konularında PA bulaşmasının önlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Şentürk, Avrupa Birliği mevzuatında değişiklik yaparak 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren kekik çalışmasında PA sınırının 1000 ppb olarak uygulanmaya başlayacağını bildirdi. Kekik yetiştiriciliği için Denizli Kekiği olarak coğrafi işaret tescil belgelerinin alındığını sözlerine ekledi. 2021 yılında ilimizde

“Yunanistan nasıl sıfır PA ile kekik üretebiliyorsa, biz de bu kekiği artıksız ve bitkisiz üreteceğiz”

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Şimdi bir derdimiz var, kekiği satamıyoruz, satsak da ucuza satıyoruz. Dünya kekiğinin yüzde 75’ini, Türkiye’nin yüzde 85’ini üreten bir şehir olarak kekik” , ilk toplantımızı kekiğin başkenti Pamukkale’de gerçekleştirdik. Üretim arttıkça artıklar gibi zaman zaman dünyaya rakip olan tarife dışı çılgınlıklar diyebileceğimiz çeşitli durumlarla karşılaşabiliyoruz. , onu analiz etmenin yollarını arayacağız. Teknik personelimizin yardımıyla gerekirse ekim şekillerini değiştireceğiz. Nasıl ki Yunanistan sıfır PA’lı kekik üretebiliyorsa, biz de bu kekiği kalıntısız ve otsuz olarak üreteceğiz” dedi. – DENİZLİ

haber-kozakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu