Haber

Pakistan’da Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın yetkilerini sınırlayan yasa tasarısı Cumhurbaşkanı’ndan iade edildi

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Meclis’in alt ve üst meclislerinde imzalanan Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın yetkilerini sınırlayan yasa tasarısını yeniden görüşülmek üzere geri gönderdi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, parlamentonun alt ve üst meclislerinde kabul edilen yasa tasarısı, imzası için Alvi’ye gönderildi.

Cumhurbaşkanı Alvi ise yasanın yasama organının yetkisini aştığını belirterek, düzenlemenin yeniden görüşülmek üzere meclise geri gönderildi.

Söz konusu yasa tasarısı, Ulusal Meclis ve Senato’nun ortak oturumunda yeniden oylanacak ve kabul edilmesi halinde yasalaşacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı istifa istedi

Pakistan’ın Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyaletlerinde yapılacak seçimlerin 8 Ekim’e ertelenmesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından tartışmalar devam ediyor.

Koalisyon hükümeti, tartışmalı bir figür haline geldiğini vurgulayarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial’ın istifasını istedi. Bandial’ın istifasını isteyenler arasında eski Başbakan Navaz Şerif de var.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın takdir yetkisini kısıtlayan düzenleme 29 Mart’ta TBMM’den, 30 Mart’ta Senato’dan geçti.

Hükümet, seçimlerin 8 Ekim’de yapılacağını duyurdu.

Koalisyon hükümeti, 8 Ekim’de genel ve eyalet seçimlerinin bire bir yapılacağını duyurdu.

Eski Başbakan İmran Han, Seçim Komisyonu’nun Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyaletlerinde Nisan ve Mayıs seçimlerini 8 Ekim’e kadar ertelemesine karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Pakistan Seçim Kurulu, Nisan ve Mayıs aylarında Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyaletlerinde yapılacak seçimlerin ekonomik maliyet ve güvenlik nedenleriyle 8 Ekim’e ertelendiğini duyurdu.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), eski Başbakan İmran Han’ın aldığı karar doğrultusunda 14 Ocak’ta iktidarda olduğu Pencap İl Meclisi’ni feshetti. Bu kararın ardından 18 Ocak’ta Hayber Pakhtunkhva’da Meclis feshedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu