Haber

Usta fotoğrafçı Cemil Şahin’den Erdoğan’ı duygulandıran ‘Acdad’ fotoğrafı

İktidara geldiği günden bu yana ülkede özellikle Selçuklu ve Osmanlı eserlerini canlandıran ve bu eserlerin yeniden ayağa kalkıp şehirlerin simgesi haline gelmesi için büyük çaba sarf eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son gelişmeleri de mercek altına alıyor. hem resmi ziyaretler hem de mitingler için gittiği illerde bu eserlerin birer versiyonunu sergiledi.

Geçtiğimiz yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’dan önceki başkenti Edirne’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen bir fotoğraf ilgi odağı olmuştu.

O gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne mitingi öncesi onarımı sürdürülen Selimiye Camii’ni ziyareti sırasında kendisini yıllar öncesine götüren ve duygulandıran bir fotoğraf sürpriziyle karşılaştı.

2002 yılında Mimar Sinan’ın şaheseri Selimiye Camii’ni ziyaret eden Erdoğan’a günlüğüne yazdığı satırlar ve camide Sultan II. Selim’in tevazunu yansıtan sarık detayının Fotoğraf Sanatçısı Cemil Şahin’in merceğinden çerçeveye dönüştürülerek sunulması Erdoğan’a.

yurdun dört bir yanında atalarına ait eserlerin aslına uygun olarak restore edilmesi için ilgili bakanlığa bağlı kurumların titizlikle çalıştığını belirten Erdoğan, o dönemde ziyaret ettiği Selimiye’deki günlüğüne şunları yazdı;

Bugün Tarihi Kırkpınar Güreşleri nedeniyle Edirne’deyiz. Edirne deyince Selimiye Camii’ni görmemek mümkün mü? Mimar Sinan’ı hatırlamamak mümkün mü? Tabii ki değil. Anılarını onurlandırıyoruz. Hayatta kalanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Aşkımla birlikte…

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu