Ekonomi

“Kimyasallarda ruhsat süresi endüstri için tehlike oluşturuyor”

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, Türk sanayisini bekleyen büyük tehlikeye dikkat çekti. Son kayıt zorunluluğunun 2023 yılı sonuna kadar zorunlu hale geleceği Kimyasalların Kaydı, Kıymeti, İzni ve Kısıtlanması (KKDİK) uygulamasında istenilen boşluğa ulaşılamadığını belirten Gülsün, “Bugün kimyasal girdiler tüm endüstriyel üretimlerde kullanılmaktadır.

2024 yılı itibari ile KKDİK kesin kaydı yapılmayan kimyasalların ithalatının durması ve buna bağlı olarak ülkemizin sanayi üretiminin ciddi anlamda sekteye uğraması olasıdır. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için uygulama takviminin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“İhracatta büyük kayıplar olabilir”

Gülsün, KKDİK’in son başvuru süreci yaklaşırken üretimde kullanılan kimyasalların son ruhsatlarının alınmadığını gören yabancı firmaların risk almamak için tedarik zincirlerini gözden geçirip farklı ülkelere yönelebileceğini ifade etti. Bu bağlamda ihracat yaptığımız ülkelerdeki alıcıların üretim kapasitemize ve yetkinliğimize inanması büyük önem taşımaktadır.

Mevcut durum devam ederse ve yıl sonunda tescil edilen kimyasalların sayısı yetersiz kalırsa, ihracat sözleşmelerinin yenilenmesi zorlaşacaktır. Katma maliyetli üretim için kritik bir değere sahip olan bazı kimyasallar ülkemize çok düşük miktarlarda gelmekte ve bu nedenle yurt dışı tedarikçilerimiz, söz konusu az miktardaki iş için KKDİK maliyetlerini üstlenmek istememektedir. kelime.

“Etkinliklerle farkındalık yaratmayı hedefliyoruz”

Selçuk Gülsün, PAGDER olarak sistemin uygulama takvimine ilişkin çekincelerini ilgili tüm mercilere ilettiklerini belirtti. Gülsün, “Ülkemizin üretimini sekteye uğratacağını düşündüğümüz bu sorunların çözümü için başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız olmak üzere tüm paydaşlarla iletişim halindeyiz. Söz konusu düzenlemeden dolaylı olarak etkilenecek üretim hatlarının bilgilendirilmesinin önemli olduğunu düşündüğümüz için önümüzdeki dönemde bu kapsamda etkinlikler düzenlemeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

camas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu