Haber

Netanyahu’dan sivil kayıplarına ilişkin itiraf

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarda sivil kayıplarını minimum seviyede tutmaya çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

Amerikan CBSTelevizyona konuşan Netanyahu, “Sivillerin zarar görmemesi için çatışma bölgelerinden uzaklaştırılması için her türlü çabayı gösterdiklerini ancak Hamas’ın da sivillerin zarar görmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını” iddia etti.

Havadan broşür attıklarını ve sivilleri cep telefonlarından arayarak çatışma bölgelerini terk etmelerini istediklerini belirten Netanyahu, “Her sivil ölümü bir trajedidir. Biz bu işi tabandaki sivil kaybıyla bitirmeye çalışacağız. Bu, Biz ne yapmaya çalışıyoruz. Temel sivil kaybı. Ama ne yazık ki bu konuda başarılı olamıyoruz.”

İsrail’in verdiği bilgilere göre Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği baskınlarda 1.200 kişi hayatını kaybetti, 240 kişi de rehin alındı. Gazze’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre 4 bin 707’si 11 bin 470 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail’in operasyonlarında 7 Ekim’den bu yana çocuk ve 3 bin 155 kadın öldürüldü. Gazze Şeridi’nde nüfusun üçte ikisi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

dpa/BK,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu